Życie w anegdocie

Nienarysowane historie

Anna Dobiecka, Bohdan Butenko,

Wydawnictwo Axis Mundi

Wielki tom, twarda i lśniąca oprawa, mnóstwo danych, zdjęć i historii z życia wziętych – tych dotyczących pracy ale przede wszystkim życia prywatnego.

Tego głównie szukamy i to znajdujemy na sklepowych i bibliotecznych półkach z biografiami. Właśnie na takiej półce, wśród życiorysów ludzi ze świata sztuki, polityki i biznesu można trafić na książkę „Nienarysowane historie” – zbiór anegdot Bohdana Butenki spisany przez Annę Dobiecką.

Butenko to kultowy rysownik, ilustrator, którego kreskę rozpoznają co najmniej trzy pokolenia Polaków. Także najnowszą książkę – swoje życie w anegdocie – okrasił charakterystycznymi dla siebie rysunkami. W spisanych w niej rozmowach telefonicznych opowiedział Annie Dobieckiej wiele zabawnych historii z jego udziałem. Trafił tym w modny dziś nurt tropienia „absurdów PRL-u”. Bo – jak wspomina – to właśnie w tych czasach ta sama książka mogła zostać i najgorszą, i najpiękniejszą, autor miał zagraniczną wystawę, której nie było, książki podpisane przez niego dla czytelników wracały z wydawnictwa jako egzemplarze autorskie. Na wycieczkach zagranicznych znajdowało się ptaki w klatce, śpiewające jak miauczący kot, a na lotniskach w obcych krajach psy tropiące za niebezpieczne rośliny uznawały pestki jabłek…

W „Nienarysowanych historiach” nie znajdziemy drzewa genealogicznego bohatera, laurek na jego cześć wypowiadanych przez bliskich i dalszych znajomych, wielkich rodzinnych sekretów, czy tajemnic alkowy. Nie ma tu wielkich słów i wielkich nazwisk. Przeglądając tę książeczkę dowiemy się za to, z jakimi wyzwaniami mierzył się jeden z najpopularniejszych polskich rysowników pracując m.in. nad książkami, po które sięgamy od ponad sześćdziesięciu lat.

Spisać życie w 66 anegdotach na 99 stronach. Można? Można.

at

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *