Tuwim był rockmanem

Cały dzień szukałem dziś chwili aby zasiąść do komputera i napisać kilka słów.

Nie chcę nikogo zamęczać notkami biograficznymi, bo możecie je znaleźć w czarodziejskiej kuli XXI w – mianowicie wyszukiwarce google ( określenie to znalazłem w jednej z książek Stephena Kinga Joyland ). Gdyby ktoś nie wiedział to właśnie dziś 13 września 1894 roku urodził się Julian Tuwim.
Był z niego niezły zawadiaka.

Ja poznałem go w szkole podstawowej chyba jak każdy z Was. Utwory takie jak Lokomotywa, Murzynek Bambo czy Ptasie Radio. Wspaniała zabawa. Później trochę o nim zapomniałem. Wstyd !

W 2009 wychodzi rapowa płyta Poeci, gdzie aż trzykrotnie raperzy wybierają jego utwory do własnej interpretacji. Mi szczególnie do gustu przypada Fokus możecie posłuchać tutaj :

Nie mam siły już tego sprawdzić ale podobno rok 2013 jest rokiem Tuwima. Warto się chwile zatrzymać i może przeczytać coś dziś z jego twórczości ? Uczcić jego pamięć i świętować urodziny.

Ja to zrobię za chwilę z wierszem „A ja tak sobie wieczorem”

Julian Tuwim - Witkacy

W dzień urodzin Tuwima, gdy pisałem ten post usłyszałem w polskim radiu „Czwórka” utwór Kasi Dereń uczestniczki programu The Voice Of Poland. Był porwający, w głowie cały czas go nuciełm. Udało się Czwórka opublikowała go na swoim profilu dziele się tą radością z wami.
Kasia Dereń w interpretacji wiersza „Nie ma kraju” z tomiku poezji Wiosny i jesienie (1954)

Piosenka zapowiadająca wydawnictwo Czwórka tuwiMiasto.

Wykonanie: Kasia Dereń,

muzyka: Rafał Malicki,

produkcja: Czwórka Polskie Radio, Narodowy Instytut Audiowizualny 2013

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *