Szwedzki spokój

Szwedzki spokój

Natalia Kołaczek, I cóż, że o Szwecji?

Wydawnictwo Poznańskie

Szwecję bez problemu wskażemy na mapie. Wymienimy bez zająknięcia nazwy kilku szwedzkich firm, znamy szwedzkie gwiazdy muzyki, bezbłędnie

rozpoznajemy na zdjęciach charakterystyczne szwedzkie domy, czytaliśmy niejeden szwedzki kryminał, inspirujemy się Szwecją urządzając nasze mieszkania. Wielu z nas wydaje się, że o tym modnym dziś kraju wiemy wszystko. Ale Natalia Kołaczek, filolożka skandynawska, udowadnia, że – wbrew pozorom – Szwecja nie jest nam dobrze znana. Co ważne, czyni to bez wyższości i dydaktyzmu, charakterystycznych dla niejednego badacza. Jej narracja sprawia, że poznajemy Szwecję tak, jakbyśmy wybrali się tam z dobrą koleżanką, bardzo zaprzyjaźnioną przewodniczką. Opowiada o kraju widzianym okiem młodego człowieka, konfrontując mentalność i obyczajowość Szwedów z naszymi wyobrażeniami, ich powszechnym ale nie zawsze zgodnym z rzeczywistością wizerunkiem. 

Biorąc na warsztat stereotypy na temat Szwecji, Kołaczek opisuje ją taką, jaką sama poznała. Swoje spotkania, wizyty, rozmowy, spostrzeżenia i refleksje dotyczące tubylców, okrasza odrobiną historii, statystyk, ciekawostek językowych i pysznych anegdot. Wszystko to precyzyjnie układa w rozdziały dotyczące poszczególnych dziedzin życia, więc jeśli po jej książkę sięgną także Ci, którzy w temacie Szwecji nie są laikami, z pewnością lepiej usystematyzują swoją wiedzę.

Czego dowiemy się z książki „I cóż, że o Szwecji?” Na przykład tego, skąd się bierze szwedzki spokój, jak Szwedzi randkują i budują związki, kiedy wypadają: Dzień Gofra, Dzień Młodego Ziemniaka i Dzień Śledzia, jak gender wpisuje się w wychowanie szwedzkich dzieci, jaki jest związek szwedzkiego pojęcia lagom z alkoholem, jak działają szwedzcy śmieciowi szpiedzy, czym jest szwedzki „korytarz poglądów”, jakie są największe szwedzkie wynalazki i zaskakujące wyniki badań na jej temat. To oczywiście tylko mikroskopijny wyimek ciekawostek i smaczków, jakie przytacza autorka. Komu będzie ich mało, musi koniecznie zerknąć na prowadzonego przez Natalię Kołaczek Szwecjobloga.

at

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *