Miłość i uzależnienie

 Marcin Rychcik, Roman Wilhelmi. Biografia.

Wydawnictwo Axis Mundi, 2016

Miłość i uzależnienie

Roman Wilhelmi. Dla jednych zawsze pozostanie Olgierdem z „Pancernych”. Inni będą go pamiętać jako Anioła z kultowej komedii „Alternatywy 4”. Dla wielu już zawsze jego twarz będzie miał Nikodem Dyzma. Ale kto dziś wie, kto pamięta, ile ról zagrał w teatrze, teatrze telewizji, etiudach filmowych i filmach zagranicznych?

roman-wilhelmi-wspierajkulture

W „Biografii” Romana Wilhelmiego Marcin Rychcik rekonstruuje portret aktora na podstawie wielu opowieści. Na kartach książki artystę wspominają jego bliscy, znajomi i przyjaciele, zawodowi partnerzy, reżyserzy. Mówią o nim bez lukru, nie raz wskazują jego wady i słabości ale niemal jednomyślnie przyznają, że jako twórca był postacią wybitną. Sztuka, scena, granie pochłaniały go bez reszty, co niejednokrotnie dawało oszałamiające efekty. Takie jak choćby wielka rola w adaptacji „Lotu nad kukułczym gniazdem”, do której aktor z dala od cywilizacji przygotowywał się słuchając kaset z tekstem sztuki i wskazówkami reżysera. 

Wilhelmi – wielka gwiazda sceny i ekranu, bożyszcze, mistrz, poza teatrem i filmem nie był ideałem. Nie sprawdzał się jako mąż i jako ojciec. Zawodził. Ale wiele mu wybaczono, niemal wszystko tłumaczono jego autentycznym poświęceniem sztuce, pełnemu oddaniu pracy, którą kochał, od której był uzależniony, w której się spalał, która pozwalała mu być kochanym przez tłumy i umacniała jego miłość własną.

W listopadzie 2016 roku mija 25 lat od zdecydowanie przedwczesnej śmierci Romana Wilhelmiego. Rocznica to doskonały pretekst, by przypomnieć sobie postać tego wyjątkowego aktora, o którym mimo wielu ról i wielkiej sławy wciąż tak mało wiemy. „Biografia” na pewno pozwoli lepiej go poznać, przekonać się, jak bardzo nietuzinkową był osobą. Obok licznych wspomnień wielką zaletą książki są zdjęcia z archiwów teatralnych, filmowych i fotografie rodzinne. Do tego imponujący spis ról (także w słuchowiskach!) i nagród oraz przypisy liczące blisko 150 pozycji – recenzji i wywiadów drukowanych od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Chce się czytać. at

 

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *