Po raz pierwszy w Wielkopolsce! Warsztaty Literackie Kryminalna Piła 2014

Warsztaty literackie, odbywające się w ramach II Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2014 w dniach 2-4 kwietnia 2014 r., skierowane są do wszystkich osób, które próbują lub chcą spróbować swoich sił w pisarstwie o tematyce kryminalnej. Warsztaty prowadzą doświadczeni i uznani autorzy książek o tematyce kryminalnej, Katarzyna Bonda i Marcin Wroński.
Uczestnikami warsztatów mogą być wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Liczba miejsc w warsztatach jest ograniczona – 20 osób!
Nabór na warsztaty trwa do dnia 23 marca 2014 r. W trakcie naboru obowiązuje kolejność nadsyłanych kompletnych zgłoszeń połączona z oceną merytoryczną nadesłanego materiału dotyczącego pomysł), plan lub fragment własnego oryginalnego tekstu literackiego o tematyce kryminalnej.
Rzeczywisty koszt udziału w warsztatach pokrywają organizatorzy (z wyłączeniem wyżywienia i noclegów). Uczestników obowiązuje jedynie wpisowe w wysokości 50 zł, płatne na konto Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile po uzyskaniu potwierdzenia wpisu na listę uczestników.
Zgłoszenia należy przesyłać w formie elektronicznej na adres: warsztaty@kryminalnapila.pl
W zgłoszeniu należy podać:
˗    imię i nazwisko oraz datę urodzenia
˗    miejsce zamieszkania
˗    telefon kontaktowy oraz adres mail
˗    załączyć koncept (pomysł), plan lub fragment własnego oryginalnego tekstu literackiego o tematyce kryminalnej.
Niekompletne zgłoszenia nie będą rozpatrywane.
W przypadku zakwalifikowania osoby do uczestnictwa w warsztatach zostanie ona o tym powiadomiona mailem wraz z danymi do wykonania przelewu wpisowego w wysokości 50 zł na podane w mailu konto RCK w terminie trzech dni od wysłania informacji.
Udział w innych wydarzeniach Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2014 dla uczestników warsztatów obowiązkowy.

Program warsztatów:
Dzień I – 02.04.2014 r. (godz. 10.00-15.00)
Katarzyna Bonda, O czym pisać – wykład.
Katarzyna Bonda, Marcin Wroński – Planowanie opowieści kryminalnej – ćwiczenia w grupach
Dzień II – 03.04.2014 r. (godz. 10.00-15.00)
Marcin Wroński, Jak pisać – wykład
Katarzyna Bonda, Marcin Wroński – Konstrukcja opowieści kryminalnej i kompozycja narracyjna – ćwiczenia w grupach
Dzień III – 04.04.2014 r. (godz. 10.00-15.00)
Katarzyna Bonda, Marcin Wroński – ocena ćwiczeń z dnia I i II.
Katarzyna Bonda, Marcin Wroński – Co dalej? – konsultacje indywidualne dla uczestników warsztatów.
Ewaluacja warsztatów.
Rozdanie certyfikatów.
http://www.kryminalnapila.pl/warsztaty.html

Prowadzący warsztaty:

Marcin Wroński (ur. 1972), w latach 90. związany z trzecim obiegiem literackim, publikował m.in. w artzinach „Lampa i Iskra Boża”, „Mała Ulicznica” i „Brytan OD NOWA’. Zadebiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), dwa lata później ukazała się jego pijacko-przygodowa mikropowieść Obsesyjny motyw babiego lata. Tworzył piosenki i skecze do swojego kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”, był dziennikarzem radiowym i nauczycielem, pisał książki dla dzieci. W 2007 roku opublikował pierwszy kryminał o komisarzu Maciejewskim, „Morderstwo pod cenzurą”, a rok później kolejny, „Kino Venus”. Wydał także thriller kościelny „Officium Secretum. Pies Pański” (W.A.B. 2010), kilkukrotnie nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazała się trzecia powieść o komisarzu Maciejewskim, „A na imię jej będzie Aniela”; a w roku 2012 kolejny tom przygód Maciejewskiego „Skrzydlata trumna”, za który otrzymał nagrodę czytelników na Festiwalu Kryminalnym we Wrocławiu.  W 2013 roku wydał piątą częścią cyklu retrokryminalnego, „Pogrom w przyszły wtorek”, która startuje także w konkursie Kryminalnej Piły na najlepszą polską miejską powieść kryminalną. Podczas Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2014 będziemy mieli przyjemność być świadkami publicznych „urodzin”-premiery ostatniej powieści retrokryminalnej pt. „Haiti”.

Katarzyna Bonda (ur. 1977), pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Jest autorką powieści kryminalnych, w których stworzyła własnego, oryginalnego bohatera – psychologa policyjnego, profilera Huberta Meyera. Po raz pierwszy wystąpił on na kartach debiutanckiej powieści „Sprawa Niny Frank” (2007), nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru (w 2011 roku wydanej w wersji skróconej jako „Dziewiąta runa”), następnie w „Tylko martwi nie kłamią” (2010) oraz w powieści „Florystka”, która ukazała się pod patronatem Kryminalnej Piły. Katarzyna Bonda jest także znana dokumentalistką kryminalną. Wydała „Polskie morderczynie” (2008, 2013 nowe, poprawione wydanie) i „Zbrodnia niedoskonała” (2009), napisana we współpracy z Bogdanem Lachem, najlepszym policyjnym ekspertem profilowania w Polsce. Bonda z wykształcenia jest dziennikarką, była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Pracowała m.in. w „Super Expressie”, „Newsweeku”, „Wprost”, TVP.  Zajmuje się także scenariuszy filmowych. Znalazła się w gronie finalistów na nowelę filmową Studia Munka. Wyróżniona nagrodą „Debiut Roku” przed wydawnictwo „Media Express”. Jest ekspertem kanału dokumentalnego Crime&Investigation Network. Studentka PWSFTViT w Łodzi, stypendystka europejskiego programu ScripTeast dla scenarzystów. W tym roku pojawi się jej powieść kryminalna pt. „Pochłaniacz”, otwierająca nowy cykl z debiutującą bohaterką profilerką Saszą Załuską.

 

Facebook Comments
1 comment
  1. Szkoda ze Piła tak daleko. Świetny pomysł z warsztatami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *