Przerażające do szpiku kości „Polska odwraca oczy”

Polska odwraca oczy

Justyna Kopińska

Wydawnictwo Świat Książki

Nigdy nie ukrywałem, że jestem wielkim fanem kryminału i rapu, ta informacja pojawia się bardzo często zarówno na moim prywatnym profilu jak i Wspieraj Kulturę. No i oczywiście słychać to na mieście.

Mimo, że projekt Wspieraj Kulturę jest tylko moim hobby, staram się wkładać w niego dużo serca. Jakiś czas temu wysłałem bluzę do Jakuba Żulczyka z napisem „Kartkowanie rąk nie brudzi”, autor sfotografował się z książką Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” – reportaż.
Jako, że mam do niego bezgraniczne zaufanie, cenie go jako człowieka, oraz autora więc sięgnąłem po książkę.
Powiem szczerze, że podchodziłem do niej z dystansem – mam ją w wersji audio.
Wybierałem się sam na targi książki do Katowic. Na moim wieloletnim smartfonie właśnie w aucie najczęściej słucham książek. Oczywiście była kawa i hot dog na stacji.polska-odwraca-oczy-wspieraj-kulture
Po pierwszych wersach czytanych przez Krystynę Czubównę wiedziałem, że będzie to niezapomniane doznanie i mocna surowa rzecz. Nie pomyliłem się. Na tak zwanej Gierkówce drodze Krajowej A1 z Częstochowy do Katowic, zatrzymywałem się, musiałem zjechać na pobocze, po prostu płakałem. Nie pamiętam kiedy, książka mnie tak mocno wzruszyła, chyba ostatnio wiersz przeczytany przez Remigiusza Grzele na spotkaniu autorskim w Częstochowie o czerniaku.
Obok książki Pani Justyny nie możemy przejść obojętnie. Nie ważne czy jesteśmy ulicznikami, czytamy kryminały, słuchamy jazzu. Jest to lektura obowiązkowa, która zmienia życie czytelnika swoją zawartością.
Pokazane w tej książce sytuacje nie powinny mieć miejsca w państwie prawa, gdzie tak wiele mówi się o etyce i godności. Opisane historie nie mogą być akceptowane, powinniśmy o nich mówić, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o patologi, jaka ma miejsce obok nas. Przedstawione tam zachowania lekarzy, policjantów, pracowników rządowych – u których etyka, empatia powinna być na pierwszym miejscu, jest pojęciem w ogóle nieznanym.
Wszystkie reportaże przerażają mnie do szpiku kości, a zapewniam Was twardy ze mnie gość. Czuje obrzydzenie, że coś takiego, takie zachowania mogą mieć miejsce.
Jeśli zależy wam, aby żyć w lepszym państwie, apeluje Nie odwracajcie oczu! Przeczytajcie książkę Pani Justyny. Nadal wierzę, że możemy razem coś zmienić.
Książka jest dostępna zarówno w wersji audio, elektronicznej jak i klasycznej. 

Ość

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *