Początki są trudne, ale bez przesady

Witam serdecznie czytelników. Nazywam się Robert „Ość” Jasiak. Pokochałem czytanie kilka lat temu, może kilkanaście. Jak wielu z nas borykałem się z problemem finansowym zakupu książek nie są one tanie. Postanowiłem więc zrobić coś dla miasta i zorganizować akcje Książki na Wagę Złota na której zbieramy książki dla biblioteki publicznej. W blogu z pewnością będzie pojawiał się ten wątek. Ale głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz pokazanie moimi oczami jak widzę
tą wspaniała przygodę którą jest czytanie, odwiedzanie bibliotek i antykwariatów oraz poznanie waszego zdania na ten temat książek o których ja napisze, a może wy powiecie mi co przeczytać, bądź co teraz czytacie. Mam nadzieje że spodoba się to co napisałem chociaż jednej osobie.
PS. Pierwszy wpis powstał w małej kłobuckiej restauracji, po 2 kawach, jestem trochę głodny
i zdenerwowany, bo jak się nikomu nie spodoba ? Kurcze nic publikuje. Czytajcie !

 

Na początku chciałem pokazać że wiele wspaniałych powieści zostało zekranizowanych, zacznę od książki Francisa Scotta Fitzgeralda i jego powieści Wielki Gatsby. Powieść została zekranizowana dwukrotnie w roku 1974 (www.filmweb.pl/film/Wielki+Gatsby-1974-1095) oraz w roku 2013 (www.filmweb.pl/film/Wielki+Gatsby-2013-506934). Zachęcam przeczytania powieści, a później obejrzenia dwóch filmów i świetnych kreacji aktorskich. Ponieważ mimo że została wydana 1925 rok jej przesłanie jest ponad czasowe. Mnie osobiście rzuciło na kolana pierwsze zdanie pojawiające się w książce „Gdy byłem młodszy i wrażliwszy, ojciec mój dał mi pewną radę, nad którą do dziś często się zastanawiam. – Ile razy masz ochotę kogoś krytykować – powiedział – przypomnij sobie, że nie wszyscy ludzie na tym świecie mieli takie możliwości jak ty.”

Dodatkowym smaczkiem jest również lista która znalazłem na stronie www.booklips.pl
są to 22 obowiązkowe lektury według Francisa Scotta Fitzgeralda w 1936 roku, w bodaj naj-
mroczniejszym okresie swojego życia, F. Scott Fitzgerald przebywał w kurorcie w Asheville w Północnej Karolinie pod stałą opieką pielęgniarki Dorothy Richardson. Krótko po tym,jak przeniósł swoją żonę Zeldę do szpitala dla umysłowo chorych, jego problemy finansowe i alkoholowe osiągnęły punkt krytyczny. Na domiar złego doznał złamania kości barkowej,nurkując w basenie. Gdy przy jednej okazji wystrzelił z rewolweru, grożąc samobójstwem, dyrekcja kurortu zabroniła mu pozostawania bez osobistej pielęgniarki, która miała zapewnić mu towarzystwo i powstrzymać od nadmiernego picia. Fitzgerald zaprzyjaźnił się z panią Richardson i próbował edukować ją literacko. W tym celu podyktował kobiecie listę 22 książek, które powinna przeczytać. Dorothy Richardson zapisała skrupulatnie tytuły na kartce, dodając u góry adnotację: „To książki, które zdaniem Scotta powinny być lekturą obowiązkową”.Z racji tego, że większość z tych dzieł doczekała się również polskiego wydania, prezentujemy wam listę Fitzgeralda poniżej”:

 1. Theodore Dreiser „Siostra Carrie”
 2. Ernest Renan „Żywot Jezusa”
 3. Henrik Ibsen „Dom lalki (Nora)”
 4. Sherwood Anderson „Miasteczko Winesburg. Obrazki z życia w stanie Ohio”
 5. Arnold Bennett „Opowieść o dwóch siostrach”
 6. Dashiel Hammett „Sokół maltański”
 7. Stendhal „Czerwone i czarne”
 8. Guy de Maupassant „Opowiadania”
 9. An Outline of Abnormal Psychology” (z ang. „Zarys nietypowej psychologii”) pod redakcją Gardnera Murphy’ego
 10. Anton Czechow „Opowiadania”
 11. The Best American Humorous Short Stories” (z ang. „Najlepsze amerykańskie opowiadania humorystyczne”) pod redakcją Alexandra Jessupa
 12. Joseph Conrad „Zwycięstwo”
 13. Anatole France „Bunt aniołów”
 14. Oscar Wilde „Sztuki”
 15. William Faulkner „Azyl”
 16. Marcel Proust „W cieniu zakwitających dziewcząt”
 17. Marcel Proust „Strona Guermantes”
 18. Marcel Proust „W stronę Swanna”
 19. Norman Douglas „Wiatr z południa”
 20. Katherine Mansfield „Garden party”
 21. Lew Tołstoj „Wojna i pokój”
 22. John Keats i Percy Bysshe Shelley „Complete Poetical Works”

Kilka pozycji już mam za sobą, na pewno przeczytam wszystkie jeśli tylko czas pozwoli. To dość długi wpis jeśli chodzi o blog’a mojego pierwszego mam nadzieje że kogoś zainteresuje.
Pozdrawiam Robert „Ość Jasiak !

lista lektur Scott Fitzgerald

 

 

 

 

 

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *