Piekło kobiet

Piekło kobiet

Opowieści podręcznej

Margaret Atwood

Wielka Litera

Nie ukrywam, że książek czytam dużo więcej, niż piszę recenzji. Do powieści Margaret Atwood podchodziłem z wielkim dystansem, bo jej akcja dzieje się w przyszłości. Pojawiło się wiele pochlebnych opinii na temat tej pozycji, reklamy opartego na niej serialu atakowały mnie z każdej strony, więc w końcu postanowiłem ją przeczytać. Okazało się, że to jedna z tych książek, które zostają w głowie dłużej i pozostawiają w człowieku jakieś rozbicie, moralnego kaca, powodują wstrzymanie oddechu…

Sam nie wiem, jak to nazwać, chyba każdy z nas odczuwa to inaczej.

Książka wydana wiele lat temu, w 1986r. nominowana do Man Booker Prize, jest jak najbardziej aktualna. Pokazuje, jak władza (partia polityczna) może zmienić życie w piekło – w tym przypadku piekło kobiet. Zmiana konstytucji, przejęcie całkowitej władzy w państwie, oparcie jej na dyktaturze i religii, doprowadzają do czynów, które nie powinny mieć miejsca we współczesnym świecie. W naszym kraju to dziś bardzo gorący temat. 

Autorka uświadamia nas, czytelników, jak niewiele trzeba, żeby stracić wolność. Wszystko zaczyna się od małych ruchów. Sytuacja kobiet przedstawiona na stronach powieści wywołuje we mnie wielką bezsilność i potrzebę krzyku. Tak wiele mówi się w przestrzeni publicznej o prawach kobiet, ale czy naprawdę mamy siłę, aby skutecznie o nie walczyć? Lektura tej powieści podsuwa odpowiedź. Nie możemy dopuścić do tego, żeby wykreowane w książce sytuacje stały się rzeczywistością. Niech przedstawiona w niej historia zostanie na zawsze fikcją. Dbajmy o siebie i o to, co wokół nas.

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *