Moralność pani Dulskiej – premiera już w najbliższą sobotę

W 1997 r. w częstochowskim Teatrze odbyła się premiera „Moralności pani Dulskiej” w reż. Ignacego Gogolewskiego, w której niezapomniane kreacje stworzyli Emilia Krakowska i Andrzej Iwiński. Po kilkunastu latach wracamy ponownie do sztuki Gabrieli Zapolskiej – jednej z najważniejszych kobiet polskiej literatury. Premiera już 29 marca na Scenie dużej.

„Moralność pani Dulskiej” choć napisana na początku XX wieku jest wciąż aktualnym studium ludzkiej mentalności: z całym okrucieństwem, ale i humorem wydobywa na światło dzienne, nie cudze, ale nasze grzechy główne: obłudę, zakłamanie, hipokryzję. Zapolska wzorem innych genialnych pisarzy przystawia nam do twarzy lustro i każe się w nim dokładnie przejrzeć.

Jaka będzie „Moralność pani Dulskiej” w odczytaniu Eweliny Pietrowiak? Jak podkreśla reżyserka: daleka od sztampowych, szkolnych interpretacji.Chciałabym, aby postaci były wielowymiarowe i niejednoznaczne – dodaje.

Premiera – 29 marca, godz. 19.00; 28 marca, godz. 19.00 – spektakl przedpremierowy; pozostałe spektakle: 30 marca, 1-3 kwietnia; 26-27 kwietnia  Obsada: Agata Ochota-Hutyra (Dulska), Antoni Rot (Dulski), Oriana Soika (Mela), Sylwia Karczmarczyk (Hesia), Daniel Misiewicz (gościnnie) Zbyszko, Ewelina Rucińska (gościnnie) Hanka, Agnieszka Łopacka (Lokatorka), Czesława Monczka (Tadrachowa), Agata Pruchniewska (gościnnie) Juliasiewiczowa

Gabriela Zapolska, reżyseria i scenografia– Ewelina Pietrowiak, kostiumy– Katarzyna Nesteruk, muzyka – Łukasz Borowiecki, współpraca choreograficzna – Artur Żymełka

Facebook Comments
1 comment
  1. Obiecałam sobie, że od tego roku przynajmniej raz na kwartał pójdę na jakieś przedstawienie, więc może zacznę od tego.
    „Moralność…” ma tyle lat, a caĹ‚y czas jest aktualna. Jak mĂłwi przysĹ‚owie, czasy zmieniajÄ… siÄ™ szybko, ale ludzie juĹĽ nie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *