Po pierwsze kobieta!

Magdalena Niedźwiedzka

Maria Skłodowska Curie

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Jak to jest, gdy decydujesz się poświęcić wszystko, by wesprzeć swoich bliskich, a świat w zamian daje ci ich zazdrość i niezadowolenie?

Jak to jest, kiedy kochasz z wzajemnością, a świat odmawia ci spełnienia w miłości, bo nie jesteś wystarczająco majętna?

Jak to jest, kiedy długo o czymś marzysz, a świat daje ci to właśnie wtedy, kiedy zapragniesz czegoś zupełnie innego?

Jak to jest, kiedy w momencie, gdy dostajesz drugiego Nobla, świat bardziej interesuje się twoim romansem?

Jak to jest, kiedy do granic możliwości poświęcasz się swojej pracy, a świat wciąż nie docenia cię wystarczająco, bo jesteś kobietą?

Jak to jest, kiedy masz na wyciągnięcie ręki tego, który do granic rozpala twoją kobiecość, a świat wciąż jej w tobie nie dostrzega?

Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć Magdalena Niedźwiedzka w prozatorskiej wariacji na temat biografii najsłynniejszej chemiczki Marii Skłodowskiej Curie. W swojej książce, która trafiła na księgarskie półki równolegle do premiery filmu fabularnego poświęconego polskiej noblistce, skupia się na jej losach w latach 1911-13. Z rozmachem oddając klimat tych czasów, w retrospekcjach pokazuje także, jak wyboista droga prowadziła Skłodowską do światowej kariery. Ale przede wszystkim eksponuje jej życie osobiste w okresie największych sukcesów naukowych. Wątpiących w refleksyjną naturę „ścisłowców” przekonuje o głębokiej uczuciowości najsłynniejszej chemiczki na świecie.

Choć akcja książki Niedźwiedzkiej rozgrywa się ponad sto lat temu, czytając o barierach, jakie musiała pokonać Maria Skłodowska Curie, by odnieść sukces w zdominowanym przez mężczyzn środowisku naukowym, o tym, jak wiele ograniczeń wynikało z jej pochodzenia i jak media brutalnie wykorzystywały jej prywatność do sterowania publicznym wizerunkiem, z pewnością wielu z nas zada sobie pytanie: skąd my to znamy?

at

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *