Komu nie straszne mrok i mgła, niech czyta M. Lemberga – recenzja

W marcu bieżącego roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S – ka ukazała się debiutancka powieść kryminalna Mateusza M. Lemberga „Zasługa Nocy”.

Na poddaszu warszawskiej kamienicy policjanci znajdują zwłoki mężczyzny rozdziobane przez wrony. Szybko okazuje się że to nie przypadek, a ptaki zostały sprytnie wykorzystane do popełnienia makabrycznej zbrodni. Od tej chwili czytelnik poznaje losy trójki policjantów wplecione w serię zagadek kryminalnych. Komisarz Witczak pseudonim Zero, komisarz policji po 50-tce od lat mieszkający na kocią łapę z kobietą, o której tak naprawdę nic nie wie, skrycie podkochujący się w młodej prokurator Malickiej. Tymański pseudonim Hif. Potężnie zbudowany, zapalony myśliwy, wdowiec. Po nieudanych związkach pozostały mu tylko alimenty, na których spłatę przeznacza większość policyjnej pensji, próbuje ułożyć sobie życie u boku majętnej dziennikarki. Agnieszka Cynowska, pseudonim Cyna. Przeciętnej urody lesbijka, źle czująca się w ciele kobiety i przeklinająca na wspak. Za sprawą swojego wybuchowego temperamentu permanentnie popada w osobiste i zawodowe nieprzyjemności.

Autor burzy typową konwencję jednego bohatera. Umiejętnie i sukcesywnie wciąga czytelnika we współczesny, a jednocześnie tak pełen dramatów świat warszawskiej policji, zwykłych ludzi zmagających się z codziennymi problemami i bagażem przykrych doświadczeń. Momentami sentymentalne przeżycia wewnętrzne postaci zestawione z wszechogarniającą brutalną rzeczywistością wydają się mało realne, ale dzięki temu differentia specifica bohaterów nabierają jeszcze większej wyrazistości.

Książka została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków gatunku. Mając na uwadze pisarski początek Mateusza M. Lemberga jest to naprawdę solidna pozycja dla fanów kryminału. Tym bardziej mam nadzieję, że autor nie napisał jeszcze swojego ostatniego słowa.

P.P.

Komu nie straszne mrok i mgła, niech czyta M. Lemberga

Facebook Comments
2 comments
  1. Zachęcajacy opis. Czuję, że może to coś dla mnie!!

    1. Ja jeszcze mam ta lekturÄ™ przed sobÄ… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *