Komiks trafia na listę lektur

Komiks Łauma autorstwa Karola Kalinowskiego trafił na listę lektur. Na razie jeszcze nie w całym kraju, a tylko w Szkole Kanadyjskiej w Warszawie.

Uczniowie klasy drugiej na lekcjach polskiego przeczytają historię Dorotki, która razem z rodziną przenosi się na wieś niedaleko Suwałk. Na miejscu poznaje ona nie tylko historię własnej rodziny, ale także mitologiczne stworzenia, zamieszkujące okoliczne lasy. Jak mówi Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu – Łauma to poruszająca opowieść o podstawowych wartościach. To historia o przyjaźni, odnajdywaniu się w nowym miejscu, zaufaniu i rodzinie. To również wiele ciekawych wątków dla drugoklasistów, ale także charyzmatyczna bohaterka.Łuma

Album wprowadza także w folklor Jaćwingów. Wydawca zwraca uwagę, że edukacyjne walory komiksów są trudne do przecenienia. Mamy do czynienia z precedensem, ponieważ jest wiele komiksów, które powinny trafić na listę lektur, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy. Szymon Holcman zwraca uwagę że komiks we Francji wykorzystywany jest nie tylko do nauki czytania, ale także do wpajania dzieciom urodzonym w XXI wieku nawyku obcowania z klasyczną, papierową książką.

Łauma została w 2010 roku nagrodzona jako najlepszy komiks na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Jej bohaterowie trafili także na deski teatru w przedstawieniu „Łauma. Bajka zbyt straszna dla dorosłych”, a także na ścianę budynku w Suwałkach jako mural.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Przemysław Pawełek/pbp

Facebook Comments
1 comment
  1. Fajnie jak będzie mnie stać kupuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *