Kolejne morderstwo w Cafe Belg – Marta Obuch

Pracownia Komparatystyki Kulturowej od października 2013 roku realizuje cykl spotkań z kryminałem, którego akcja dzieje się w Częstochowie. Spotkania pod nazwą „Częstochowa do kryminału” odbywają się raz w miesiącu. Gośćmi spotkań byli już Aleksander Wierny, Aneta Nawrot, Carla Mori, Tomasz Jamroziński, Marcin Wolski. Podczas spotkań z autorami powieści kryminalnych przyglądamy się przestrzeni Częstochowy w narracji kryminalnej, wychodząc od zlokalizowania charakterystycznych dla poszczególnych przywoływanych literackich odzwierciedleń miejskiej przestrzeni oraz od odwzorowania topografii wędrówek bohaterów po mieście. Każdy z autorów inaczej Częstochowę widzi, pamięta, postrzega, opisuje. Inne są doświadczenia z tzw. pamięci kulturowej, do innych doświadczeń odwołuje się każdy z autorów, różny w efekcie jest obraz Częstochowy. Chcemy odtworzyć subiektywny obraz miasta, będący oczywiście tylko tłem akcji kryminalnej, poruszając się od topograficznego opisania Częstochowy w różnych odsłonach, przez przestrzenie naznaczone uniwersalnymi i subiektywnymi kodami kulturowymi, po przestrzeń narracji.
Zapraszamy na VI spotkanie, 12 marca 2014 w Cafe Belg (al. NMP 32) o 18.30 z Martą Obuch i jej książką „Miłość, szkielet i spaghetti”. Prowadzenie Aleksandra Mieczyńska i Adam Regiewicz.

Marta Obuch Kuchnia

Opis książki :

„Miłość, szkielet i spaghetti” to komedia kryminalna opowiadająca o rządach mafii włoskiej w Częstochowie, którą przepędziły z miasta… baby.

Jedna z bohaterek zatrudnia się w domu włoskiego biznesmena jako pielęgniarka, ale okazuje się, że będzie musiała dla chorego także gotować. I nie tylko dla niego – w domu mieszka sześciu współpracowników szefa z żołądkami jak spadochrony. Problem w tym, że Dorota potrafi przyrządzić jedynie herbatę. Ale od czego pomysłowość! Wystarczy zamknąć się w kuchni, podgłosić radio i wpuścić przez okno swoje siostry, mamę i ciocię – znakomite kucharki. Szkoda tylko, że mają tak podłe charaktery…
Jednocześnie z jasnogórskiej wieży spada trup, a pod murami klasztoru grupa naukowców odkopuje wiekowy szkielet człowieka. Te odległe w czasie zdarzenia wydaje się coś łączyć, a trop prowadzi do… Włochów. Dorota – jako tajna agentka – dostarcza organom ścigania potrzebnych informacji, co powoduje wiele zabawnych zdarzeń. Wreszcie policja, naukowcy i zaangażowana kulinarnie rodzina bohaterki doprowadzają do wyjaśnienia tajemnicy podziemnego przejścia pomiędzy Jasną Górą a zamkiem pod Częstochową i demaskują włoskich przestępców.

Facebook Comments
1 comment
  1. Na tym spotkaniu będę;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *