Podkochiwałem się kiedyś w bibliotekarce – Etgar Keret

Jaki wpływ na Twoje życie mają książki?

Kocham książki, ale muszę przyznać, że samo życie ma większy wpływ na moje życie niż jakakolwiek książka.

Twoje najciekawsze wspomnienie związane z biblioteką:

Podkochiwałem się kiedyś w bibliotekarce z miejskiej biblioteki. Spędzałem tam całe godziny, czytając książki i od czasu do czasu udając, że głośno kicham. Ponieważ bibliotekarka prosiła mnie wtedy szeptem o zachowanie ciszy, te momenty uciszania uznawałem za bardzo intymne.

Jak wyglądałby Twój świat bez książek?

Brak książek byłby szokujący, ale nie stanowiłby dla mnie końca świata, póki istniałyby jeszcze inne formy przekazywania opowieści.

Jak wyglądałoby Twoje wymarzone miejsce do czytania?

Idealnym miejscem do czytania jest dla mnie łóżko, z moją żoną spiąca obok mnie. Jej rytmiczny oddech stanowi idealną oprawę muzyczną do każdej fikcyjnej opowieści: od thrillera do humoreski. Książki non-fiction nie łączą się dobrze z jej oddychaniem, co zmusza mnie do czytania ich w kuchni. Pewnie dlatego czytam ich mniej.

Którą książkę chciałbyś przeczytać?

W jednym z moich opowiadań opisuję książkę rozpoczynającą się jak thriller, która w środku staje się esejem filozoficznym, a w końcu zmienia się w małe futrzane zwierzątko, które układa się na kolanach czytelnika. Bardzo chciałbym zakupić kopię takiej książki, ale nie mogłem jej jak dotąd znaleźć na Amazonie.

 

 

edgar-keretTłumaczenie Anna Stępień

Facebook Comments