Joanna Jodełka x Kwestionariusz Ości

W jaki sposób książki wpływają na Twoje życie?

Czasami są ciężarem. Właśnie wniosłam karton świeżutkich Kryminalistek, które przysłało mi wydawnictwo.

Trzęsą mi się jeszcze ręce, ale to przyjemny ciężar. Za chwilę je porozkładam w kilku miejscach i będę patrzeć. Jako, że pisarz z reguły rzadko widzi efekt swojej żmudnej pracy – to im się trochę poprzyglądam i nacieszę wzrok. Potem się oswoję. Książki rozdam i za chwile nie będę miała ani jednej. Tak jest zawsze.

Twoje najciekawsze wspomnienie związane z biblioteką :

W podstawowej szkole bardzo dużo czytałam. Aby móc wypożyczać więcej książek niż regulamin pozwalał, najęłam się do obkładania ich szarym papierem, taki był wtedy zwyczaj. Wypełniałam też karty dla świeżo dostarczonych egzemplarzy. Miałam więc dostęp do nowości, a i też mogłam sobie buszować bezkarnie miedzy półkami. Drugie miłe wspomnienie to biblioteka uniwersytecka – dział starodruków. Z racji pisanej pracy magisterskiej, wyposażona w list polecający od mojego profesora mogłam dotykać i przeglądać książki stare, piękne i magiczne. Nie inaczej w Archiwum Państwowym, gdzie szperałam w wielkich, ręcznie pisanych Księgach Grodzkich.

Jak wyglądał by wyglądał Twój świat bez książek?

Był by porządek. Nie leżały by na parapetach. Stołach, stolikach nocnych i w łóżku. Nie trzeba by było ścierać kurzy z przeładowanych półek. Czego nie cierpię. Ale jako, że ciągle wole papier – to się meczę z nimi.

Jak wyobrażasz sobie idealne miejsce do czytania?

Na kanapie i przy jedzeniu ( jestem już duża i mama mi już tego nie zabrania). Ale od miejsca jeszcze bardziej wolę dobrą pogodę do czytania, czyli gdy za oknem pada deszcz.

Jaką książkę chciałabyś przeczytać?

Prostą, ale nie banalną. I wzruszającą koniecznie!

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *