Czasami bywa pięknie, ale zwykle pięknie nie jest

Czasami bywa pięknie, ale zwykle pięknie nie jest

Ślady

Jakub Małecki

Wydawnictwo SQN

Przeczytać życie

Zastanawialiście się kiedyś, czy Wasze życie to dobry materiał na powieść? Czy ktoś kiedyś chciałby taką powieść przeczytać? Bohaterowie „Śladów” Jakuba Małeckiego już zrozumieli, że ich żywot nie układa się w jedną całość, a gdyby porównywać je z literaturą, to przypomina raczej zbiór opowiadań.

Dla niektórych bywa z kolei jak „niskobudżetowy film reżysera o dużych aspiracjach”. Innym upływa gdzieś po drodze, w oczekiwaniu, aż coś się zdarzy, bo nie zauważają, że coś wydarza się ciągle. Czasami bywa pięknie, ale zwykle pięknie nie jest.

Doświadczyli odchodzenia bliskich, bądź sami przyczynili się do czyjejś śmierci. O największych rewolucjach w ich życiu niejednokrotnie decyduje przypadek, ślepy los, moment. To, co się im przydarza przyjmują takie, jakie jest. Tkwią w wygodnych fotelach, piją herbatę, słuchają radia, łykają tabletki, lubią rzeczy zwyczajne: słodycze, telewizor, mocną kawę. Cierpią na bezsenność, która czasem ma źródło w traumach z przeszłości, a czasem pojawia się ot tak. A ci u szczytu sławy… są nią zmęczeni.

Zdarza się, że ponosi ich wyobraźnia. Myślą, o tym, co by było, gdyby choć na chwilę wyrwać się ze swojego świata, przekręcić dwa razy klucz w zamku i zostawić za sobą wszystko, co teraz determinuje ich życie. Romansują, by szybko przekonać się, że i taka „miłość”, nie daje spełnienia. Walczą z przeszłością, która przywodzi w pamięci trudne obrazy i o przyszłość, która zwykle rozczarowuje.

Kochają, zdradzają, z troską pochylają się nad życiem najbliższych ale potrafią też zabić. Ich drogi przecinają się, przemijają zostawiając ślady, które z empatią tropimy. Stopniowo dociera do nas trudna prawda, że każdy początek to początek końca. A nawet jeśli dobrze się dzieje, już za rogiem czai się zło, już tylko krok od katastrofy.

Odnajdujecie w nich trochę siebie?

at

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *