Wściekłość, strach, przerażenie i bezradność

Wściekłość, strach, przerażenie i bezradność

Dziewczyna z sąsiedztwa

Jack Ketchum

Wydawnictwo Papierowy księżyc

Nie mogę sobie przypomnieć, co skłoniło mnie do wysłuchania tego audiobooka.

Chyba jednym z haczyków, na który się złapałem, był wstępniak Stephena Kinga. Przecież to najlepsza rekomendacja. Czy mistrz podpisałby się pod czymś słabym? Odpowiedź na to pytanie na pewno znajdziecie po przeczytaniu powieści Ketchuma. Przypomnijcie też sobie głośny film z 2007 roku w reżyserii Gregory Wilson na podstawie właśnie tej powieści.

Pierwsze, co mogę powiedzieć po jej wysłuchaniu to to, że przywołana tu historia budzi wściekłość, strach, przerażenie i bezradność. Zaczyna się pięknie, sielankowo: rzeka, młody chłopak, nowa śliczna dziewczyna w mieście na wakacje, zapowiedź pierwszej miłości, pocałunków, ale przecież wiemy, że to nie u Ketchuma… Autor nie pozwala nam zbyt długo cieszyć się „amerykańską sielanką”, częstuje nas, kawałek po kawałku, okrucieństwem. Sieroty, które zamieszkują u nowej rodziny, liczą na wsparcie, miłość opiekę, a dostają całkowitą odwrotność. Ból, upokorzenie, tortury – to wszystko w miarę rozwoju akcji staje się coraz mocniejsze i nie do zniesienia. Pokazuje, jak łatwo można przesuwać granice i manipulować ludźmi, zatracić całkowicie moralność i człowieczeństwo. Gdzie uder zyć w słaby punkt, aby najbardziej zabolało. Do tego dochodzi przemoc fizyczna. Przemoc, której nie pojmuję i nie wiem, jak można się posunąć do takich czynów.

Dziewczyna z sąsiedztwa” zmusza nas do zastanowienia nad swoim postępowaniem i zadania sobie pytania, czy zareagowalibyśmy, gdyby do nas dotarły sygnały nieludzkiego traktowania, jakiejkolwiek przemocy? Czy będziemy na tyle odważni? Takie rzeczy mogą się dziać tuż obok. Nie możemy być obojętni na krzywdę w naszym otoczeniu i na świecie. Sprzeciwiajmy się bestialstwu.

Książka jest tak okrutna, że chcemy ją rzucić w kąt i jako antidotum wystawić twarz na ciepłe promienie słońca. W tej powieści grozy znajdziemy tylko wilgoć mrocznej piwnicy i strach, ale może dzięki temu będziemy mogli coś zmienić w naszym postępowaniu. Bo przecież od tego są książki, aby nas zmieniać.

Mocna rzecz. Polecam każdemu!

 

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *