Duch i przemiana

Inna od siebie

Brygida Helbig,

Wydawnictwo WAB

Ta historia zaczyna się od martwego ciała, ale nie tylko o ciało tu chodzi. Dla głównego bohatera Piotra, który urodził się jako Maria

(w czasach, kiedy kobiety nie były jeszcze całkiem ludźmi) najważniejsza jest sfera ducha i wewnętrzna przemiana. Duchowość i tak zwane „bogate życie wewnętrzne” zdają się być tu swoistym kluczem do odczytywania autentycznej biografii bohatera(bohaterki?) powieści.

Książka „Inna od siebie” to intrygująca wariacja na temat życia i twórczości zmarłej pod koniec lat czterdziestych, kontrowersyjnej pisarki Marii Komornickiej. Biorąc na warsztat rozmaite materiały i świadectwa dotyczące artystki, która postanowiła pozbyć się wszelkich atrybutów kobiecości i stać się mężczyzną, Brygida Helbig stara się wniknąć w głąb tej postaci. Fabularyzując zdarzenia z jej życia, skupia się na jej wewnętrznych dylematach, problemach z tożsamością, trudnych relacjach z otoczeniem, obsesyjnym dążeniu do uwolnienia się od ciasnego kokonu cielesności i marzeniach o tym, by przekazywać dalej już wyłącznie czystego ducha, eliksir myśli i idei, zapładniać nim, nawozić, może leczyć.

W książce Helbig wszystko to, co dla bliskich Komornickiej stanowiło jednoznaczny dowód jej choroby psychicznej, staje się wieloznaczne, intrygujące, nieoczywiste. Nietuzinkowa historia autentycznej postaci (najpierw uznanej przez rodzinę za cudowne dziecko, a potem za jej najsłabsze ogniwo), wyjątkowa wyobraźnia i świetne pióro autorki okazały się receptą na pochłaniającą bez reszty quasi-biografię.

at

 

Facebook Comments