Częstochowa do kryminału – Aleksander Wierny

„Częstochowa do kryminału” – pod takim hasłem Akademia im. Jana Długosza rusza z cyklem comiesięcznych spotkań. Pierwsze odbędzie się już dziś (23 października) w kawiarni Cafe Belg. Bohaterem będzie Aleksander Wierny, autor dwóch powieści kryminalnych „Światło” oraz „Teraz”. Początek spotkania o 18.30.

Aleksander wiereny

Zapraszamy na cykl spotkań z powieścią kryminalną i jej autorami. Pierwszy cykl spotkań z literaturą kryminalną i jej twórcami skupiony wokół częstochowskiej przestrzeni w narracji kryminalnej nosi nazwę “Częstochowa do kryminału”. Celem spotkań jest poszukiwanie związków literatury i geografii w kontekście przestrzeni w badaniach kulturowych i literaturoznawczych; kontekstem i punktem wyjścia będzie geopoetyka, nawiązująca do poetyki i roli literatury, a szerzej sztuki w ogóle, w kształtowaniu przestrzeni geograficznej, odczytywaniu tropów geokulturowych w literaturze; w planowanym cyklu autorzy chcą przyjrzeć się przestrzeni Częstochowy w narracji kryminalnej, wychodząc od zlokalizowania charakterystycznych dla poszczególnych przywoływanych literackich odzwierciedleń miejskiej przestrzeni oraz od odwzorowania topografii wędrówek bohaterów po mieście. Każdy z autorów inaczej Częstochowę widzi, pamięta, postrzega, opisuje. Inne są doświadczenia z tzw. pamięci kulturowej, do innych doświadczeń odwołuje się każdy z autorów, różny w efekcie jest obraz Częstochowy. Autorzy chcą odtworzyć subiektywny obraz miasta, będący oczywiście tylko tłem akcji kryminalnej, poruszając się od topograficznego opisania Częstochowy w różnych odsłonach, przez przestrzenie naznaczone
uniwersalnymi i subiektywnymi kodami kulturowymi, po przestrzeń narracji.Projekt realizowany będzie w rocznym cyklu (za ramę czasową przyjmuje się rok akademicki): od października 2013 do czerwca 2014. Spotkania mają odbywać się raz na dwa miesiące (z możliwością zorganizowania dodatkowych). Wszystkie realizowane będą w kawiarni „Café Belg“ w Częstochowie.

Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *