11 wskazówek Stephena Kinga – jak zostać wybitnym pisarzem?

1. Ogranicz telewizję  Według Kinga nie ma nic gorszego niż oglądanie telewizji. Najlepiej, jeśli w ogóle pozbędziemy się odbiornika z domu. Pisarz uważa, że oglądanie TV zabija w nas kreatywność. Najlepszym substytutem jest oczywiście… czytanie książek.

2. Uodpornij się na krytykę  Życie pisarza nie jest usłane różami. Jeśli ciągle tak myślisz, przygotuj się na najgorsze. Krytyczne uwagi, kąśliwe komentarze, a nawet listy z pogróżkami. Nadal chcesz być pisarzem? Jeśli nie boisz się krytyki, wracaj śmiało do swoich notatek!

3. Chcesz zadowolić wszystkich? Zapomnij o tym!  Podczas pisania opinia innych powinna najmniej zaprzątać twoją głowę. Wiadomo, że nie zdołasz sprostać wymaganiom każdego pojedynczego czytelnika. Kieruj się własnymi pomysłami i nie oglądaj się na innych.

4. Pisz dla siebie  Pisanie powinno sprawiać przyjemność przede wszystkim tobie. Jeśli czerpiesz z niego satysfakcję to znak, że zawód pisarza jest stworzony dla ciebie.
5. Najtrudniejsze rzeczy powinny być najważniejsze  Brak weny to tylko jeden z problemów, z jakim czasem muszą zmierzyć się nawet najlepsi i najbardziej znani pisarze. Ważne, aby nie zrażać się niepowodzeniami i znajdować sposoby na pokonanie wszelkich trudności.
6. Podczas pisania reszta świata nie jest ci potrzebna  Nie ma nic gorszego od tego, gdy ktoś lub coś nieustannie przerywa twoje skupienie. Zanim przystąpisz do pracy upewnij się, że twój telefon jest wyciszony, a namolna sąsiadka nie przyjdzie akurat pożyczyć szklanki cukru.
7. Bądź dumny ze swojego stylu  Nie staraj się na siłę upiększać zdań i wplatać w nie słowa, których nie użyłbyś na co dzień. Twój styl powinien być dla ciebie powodem do dumy. Kto wie, czy to nie dzięki niemu wypłyniesz na głębokie wody literackiej sławy.
8. Długie akapity i przysłówki? Zapomnij o nich!  Według Kinga te dwie rzeczy są tylko niepotrzebnymi ozdobnikami, które nie ułatwiają odbioru książek. Lepiej pisać zwięźle i na temat, niż rozmieniać się na drobne. Czytelnik będzie ci za to wdzięczny!
9. Staraj się uwieść czytelnika… historią  To nie precyzja języka, ale właśnie historia sprawia, że czytelnik nie może się oderwać od twojej książki. Jeśli potrafisz sprawić, żeby ktoś zapomniał dzięki tobie o otaczającej go rzeczywistości, świat literatury stoi przed tobą otworem.
10. Przejrzyste opisy to połowa sukcesu  Tylko pisarz, który opanował trudną sztukę opisu, może być nazywany mistrzem. Przejrzystość wypowiedzi gwarantuje sukces, o którym marzy każdy początkujący artysta.
11. Zapomnij o stylu innych pisarzy  Podoba ci się sposób, w jaki pisze George R.R. Martin czy J.K. Rowling? Nie ma mowy! Musisz na nowo stworzyć swój własny styl, którym zdołasz uwieść czytelników. Odbiorcy nie lubią podróbek – postaraj się być oryginalny i tym zdobyć rynek wydawniczy.
Źródło : onet.pl
Facebook Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *